Od kúpeľných pobytov človek očakáva, že jeho telo a duša vďaka rôznym liečivým procedúram pookreje. Avšak niekedy môže nastať aj presný opak toho, čo očakáva. Čo sa vtedy začne diať? – Človek začína zisťovať, čím je zhora obdarovaný – že má v sebe silu, o ktorej ani netušil. Silu vôle a vytrvalosti, ktorá sa dokáže zaktivovať práve vtedy, keď nevedomá zlomyseľnosť neprajníka si spupne myslí, že víťazí a zrazí bytosť, ktorá je momentálne na ňu odkázaná, na „kolená“. Avšak pokiaľ je takzvaný „odkázanec“ obdarovaný silou pomenovanou pevná vôľa a vytrvalosťou bojovníka, môže nad svojím protivníkom zvíťaziť. A to aj vtedy, keď to tak na prvý pohľad nevyzerá. Dokonca aj vtedy, keď je človek tínedžerom…

Poviem ti príbeh.

Lekárka pri prijatí na liečebný pobyt v Kováčovej mame vysvetľovala, aké rehabilitačné procedúry mi budú pravdepodobne predpísané. Popritom spomenula, že majú v suteréne veľký bazén. Pri zmienke bazéna moja tínedžerská duša zajasala.
„Danka sa rada čvachtá vo vode, ale nikde jej plávanie v bazéne nepredpisujú kvôli tomu, že doň nedokáže vojsť sama,“ vysvetlila mama lekárke.
„Tu je to iné. Nerobíme takéto rozdiely. Ak povie, že chce chodiť do bazéna, tak jej vyhovieme,“ odvetila lekárka.
Pozrela na mňa skúmavým pohľadom a spýtala sa:
„Chceš?“ Súhlasne som prikývla.
„Dohodnuté!“ povedala lekárka s úsmevom.
Radostne som teda očakávala sobotu. Moja predstava o príjemnom, teplom blahodarnom kúpeli v bazéne, ktorý by mi uvoľnil moje telo, sa v deň D rozplynula ako para nad hrncom. Dve službukonajúce sestry sa nás v jedálni opýtali, kto chce ísť do bazéna. Prihlásila som sa. Nato sestra povedala:
„To nie je dobrý nápad, sme tu iba dve a pri bazéne bude iba jedna.“ Druhá sestra sa k nej naklonila a pošepkala jej:
„Veď ju nechaj, ju prejde chuť na chodenie do bazéna. Keď ju necháš, aby si odrela kolená a prsty na nohách o dlažbu, ani sa k tomu bazénu nedoplazí.“
Po výbere detí sme šli do suterénu, kde plán sestier takmer vyšiel. Musela som sa doplaziť oblečená len v plavkách po dlhej chodbe až k bazénu. Pri plazení som si urobila škaredé krvavé odreniny na kolenách a prstoch. Keď som sa konečne doplazila, sestra ma posadila na druhý schodík bazénu. Mojich odretých nôh sa tak dotýkala teplá voda a nepríjemne ma to štípalo. Miesto teplučkej vody a jej blahodarných účinkov som po celé dve hodiny vnímala len ostrú štípajúcu bolesť svojich nôh. Po víkende sa ma lekárka aj s primárkou pýtali, či som bola v bazéne. Odpovedala som:
„Áno, ale už tam nikdy nechcem ísť.“ Dôvod môjho odmietavého postoja sa lekárka s primárkou nikdy nedozvedeli (vedel o ňom iba Boh). Napriek tomu, že zlomyseľnosť zdravotných sestier čiastočne vyšla, bola som na seba hrdá, že som sa k tomu bazénu doplazila, aj keď ony tvrdili opak.

Zrejme skutočne platí: Čo ťa nezabije, to ťa posilní. – Možno ani nie tak fyzicky, ako duševne. Aspoň u mňa to takto nejako funguje. Pripadám si ako „hlinená“ nádoba plná prasklín, ktoré mi pomaly renovuje nekonečná, všemocná uzdravujúca sila a nadľudská láska. Viera v to, že raz si po mňa príde práve toto nadľudské Dobro, ma napĺňa silnou vôľou bojovať so všetkým, čo ma zráža k zemi a neprestajne sa mi usiluje zabrániť z nej vstať. Často si myslím, že Boh dáva dobré veci, a zároveň aj nepríjemné, ale môže to byť aj ľudská nevedomosť, pýcha a neschopnosť mať rád to, čo nie je pokrvné a dokonalo krásne. Nedávno by som si ešte hriešne želala, aby Boh
pracovníkov z Kováčovej, ktorí mi ako tínedžerke spôsobovali fyzickú bolesť, potrestal. Dnes im v duchu „ďakujem“ za to, že ma svojím neľudským prístupom naučili byť duševne silnejšou. Môjmu Pánovi som vďačná za to, že nie som na ich mieste a moja túžba po odplate z môjho vnútra vyšumela ako šumienka. Aj takto mi moja viera v existenciu Ježiša mení môj pohľad na udalosti v mojom živote. Popritom ma neustále učí aj v tom zlom hľadať a nájsť zrnko dobra.

Vždy, keď sa pozriem spätne na tento príbeh, pripomínam si, že každý z nás je stvorený tak, aby dokázal zvládnuť akúkoľvek prekážku a ľudské príkorie. Ak patríš medzi tých, čo zažili niečo podobné, chcem ťa povzbudiť, že z môjho pohľadu nie všetko zlé spôsobuje náš Stvoriteľ, ale ľudská nedokonalosť, aj keď to tak v prvom momente nevyzerá. Dúfam, že sa s ňou v budúcnosti stretnem zriedkavejšie.

Share: