Údajne sa dĺžka života človeka neráta na nádychy a výdychy, ale na zážitky, ktoré mu vyrazia dych. Nepočítala som, koľko zážitkov mi vyrazilo dych. Avšak v mojom živote bol jeden moment, ktorý mi na zopár sekúnd zobral dych a vieru, že voľakde v nebi jestvuje Spravodlivosť. Rozhodca, ktorý rozhoduje aj o tom, kto aký sme a budeme. Tento moment mi nikto z pamäti len tak nevymaže. Ako osemročná som mala možnosť byť svedkom niečoho, čo sa nestáva každý deň. Stala som sa pozorovateľkou akéhosi polovičného uzdravenia – udalosti, ktorá v človeku dokáže zobudiť aj horšiu vlastnosť duše a srdca – sivo-čiernu závisť. Poviem ti príbeh. Spolužiak Ľuboš si zaumienil, že sa naučí chodiť. Jedného dňa počas prestávky zrazu vyhlásil:
„Naučím sa chodiť…!”
„Ako to chceš urobiť?” pýtam sa ho.
„Najprv budem chodiť pomocou vozíka. Budem ho tlačiť pred sebou smerom dozadu. Keď ma z toho bude bolieť chrbát, skúsim ho tlačiť zozadu smerom dopredu. Budem to takto trénovať dovtedy, až kým to nebudem zvládať stopercentne. Potom skúsim chodiť bez vozíka.”
“To sa ti nepodarí.” odsekla som mu rozčúlene.
V tom momente som bola ako neveriaci Tomáš. No ako si Ľuboš zaumienil, tak aj robil. Netrvalo dlho a tlačil svoj invalidný vozík bežným spôsobom. Chodenie pomocou vozíka som považovala za bežne zvládnuteľnú vec. Ľuboš za vozíkom nabral takú istotu, že už mu takéto chodenie pripadalo jednoduché, až malicherné. Začal sa teda vozíka púšťať a chodiť popri stenách chodieb a dverách ústavu. Prenasledovali ho dni, týždne a mesiace plné pádov a bolestí od všelijakých úderov. Ani to ho však neodradilo od jeho úmyslu splniť si, čo si zaumienil. Dokonca ho neodradil ani pád, pri ktorom si rozbil hlavu. Po tomto páde musel nosiť cyklistickú prilbu. Odo dňa, čo sa mu podarilo prejsť chodbami a dvorom bez pridŕžania sa akéhokoľvek predmetu, sa vozíku vyhýbal. Nechcel ho už používať. Všetci sme mu tento úspech priali.
No keď som videla tento obraz pred očami, moje vnútro – zahalené jemným smútkom – sa pýtalo: Kto dáva Ľubošovi ten príkaz “Vstaň a choď?” Ľubošov úspech mi pripadal nespravodlivý. S ním totiž nikto bolestivo necvičil. Dokonca nechodieval ani na kúpeľné liečebné pobyty. Avšak predsa ho voľakto zodvihol z invalidného vozíka – postavil ho na nohy. Kto to bol? Prečo si vybral práve Ľuboša? Jeho chôdza nebola síce dokonalá, zložitý telesný postih sa u ňho nedal ukryť. Dostal však väčšiu samostatnosť a voľnosť pohybu. Do určitého veku ma pri pohľade na túto skutočnosť vždy zabolela duša. Bola som úprimne rada, že mu jeho predsavzatie zázračne vyšlo. Neprešiel ale deň, aby som si pri pohľade na Ľuboša nekládla v duchu otázky: „Pomohla Ľubovi len jeho pevná vôľa, alebo niečo medzi nebom a zemou? Patrí Ľuboš azda medzi vyvolených? Prečo nie ja?” Na dané otázky som vtedy nepoznala odpoveď. Ale mala som si možnosť uvedomiť, že je tu niekto oveľa silnejší, než som ja.
O pár rokov po tejto nevysvetlenej udalosti sa odohralo ďalšie prekvapenie. Na celoslovenskom plese telesne postihnutých v Prešove som zazrela Ľuboša. Stal sa ďalší zázrak, ktorý podľa mňa dokáže urobiť len časový odstup s Ježišovou prácou. Letmý pohľad na Ľubomíra moju dušu už nezaťažil závisť ani sebaľútosť. Preletela mnou oslobodzujúca radosť z toho, že Ľuboša môžem opäť vidieť chodiť po vlastných a spokojne sa zabávať s kamarátmi.
Dnes viem, že to, čo mne niekedy pripadá nespravodlivé a prísne, v Božích očiach môže byť spravodlivé a dobré. Boh vždy vie, čo je pre mňa dobré a v akom telesnom stave mu môžem slúžiť najlepšie. Nie som ani chodiaca a ani sebestačná. Boh mi však dal veľký dar. Vložil do mňa danosť písania – aj cez túto schopnosť môžem byť Jeho nástrojom. Nástrojom, ktorý stále dolaďuje, aby lepšie „hral“ piesne o Jeho dobrote a láske”. Boh možno nechce, aby som bola úžasná navonok. Možno túži, aby sa stalo krásnym moje vnútro. Asi má v úmysle, aby som sa naučila od Neho prijímať všetko, čo mi dáva s vďačnosťou a s pokojom v duši. V období, keď ma prepadá smútok a nemám chuť ísť ďalej, je práve Ježiš ten, čo mi “povie”:
“Nefňukaj, vstaň a choď ďalej!”