Poznáš reklamu: „Red Bull vám dáva krídla?“ Tento nápoj modernej doby ťa má nakopnúť energiou. Po jeho vypití by si mali začať frčať ako Superman. Trúfam si odvážne tvrdiť, že Boh pre nás „vyrába” oveľa účinnejšie Red Bully. Ich výnimočnosť je v tom, že hlavnými prísadami týchto „Red Bullov” sú ľudia so živými srdcami.

Poviem ti príbeh.

Doktor Gabriel mi bol pred a po operácii a počas celého pobytu v nemocnici veľkou psychickou oporou. Nohy mi kvôli poškodenému bedrovému kĺbu nezasadrovali. Každý pohyb nohami bol veľmi bolestivý, najmä keď ma museli presúvať alebo mi dávali nohy do extenzie, aby som držala počas dňa kolená od seba. Extenziu zabezpečovali železné závažia, ktoré som mala pripnuté na nohách, a tie viseli z postele. Na tretí deň po operácii mi izbový lekár zariadil jej výmenu. Opatrne ma teda preložili z klasickej nemocničnej postele na posteľ so šibenicou. Mala mi zabezpečiť posilňovanie rúk a mame uľahčiť starostlivosť o mňa. Šibenica však bola nečakane protivne vrtká. Nemala som chuť s jej nestabilnou oporou zápasiť. Robila som to iba za prítomnosti izbového lekára. Aj to po niekoľkokrát zopakovanej trochu provokačnej výzve: „Ukáž, či dokážeš skrotiť tú šibenicu nad sebou a nadvihnúť sa troška! Myslím si, že to nie je v tom, že sa ti nechce. Skôr v tom, že to nedokážeš! Nie si taká bojovníčka, ako som si myslel,“ podpichoval ma. „Som! Len tá mrcha nado mnou sa veľmi hompáľa – ako zmyslov zbavená,“ odvrkla som, nazlostene ukazujúc prstom smerom nahor k výsmešne nečinnej šibenici. „Musíš ju prinútiť, aby ťa počúvala,“ povedal Dr. Gabriel s úsmevom. Napriek môjmu veľkému úsiliu som túto krotiteľskú úlohu samostatne nezvládala.

Keď si ma Gabo dostatočne získal, vymyslel si na mňa iný tréning. Počas prestávok z pracovných povinností chodieval ku mne na izbu, držiac v rukách akési hárky papierov. Sadol si na stoličku k mojej posteli. „Niečo ti vytvorím, chceš?“ priateľsky na mňa žmurkol. Súhlasne som prikývla. O niekoľko minút pod jeho rukami vznikli dve pekné papierové lietadielka, ktoré poskladal s určitým zámerom. Keď mi ho prezradil, moja tvár sa zamračila ako obloha pred búrkou. „To je pre moje ruky ťažké! Si lekár, mal by si to vedieť a nedávať mi takéto úlohy!“ vyhŕkla som zo seba so zvýšeným tónom v hlase. „Možno sa mýliš. Skús to!“ vyzval ma a podával mi jedno papierové lietadlo. Zobrala som ho s veľkou nevôľou do rúk. V ľavej ruke som si ho nastavila. Na povel tri, dva, jeden, štart… sme obaja vyslali lietadlá dopredu. Zatiaľ čo Gabrielovo lietadlo pekne krúživo letelo, to moje padalo k zemi, až kým sa nezarylo nosom. Pri pohľade na nádherný pád mojej stíhačky sme sa obaja pobavene zasmiali. Ani táto tréningová kratochvíľa však netrvala dlho.

Môj lekársky kamarát sa napriek tomu nevzdával. Onedlho prišiel s niečím, čo už bolo pre mňa trošku ľahšie a zábavnejšie. Vyrobil vatovú loptičku, ktorú som doňho hádzala, keď ma  vyzýval, aby som to urobila. Často sa stávalo, že som minula cieľ. No keď som ho trafila, obaja sme sa z toho spontánne tešili.

Okrem Gabiho mi v tomto zložitom období poskytovala veľkú psychickú oporu aj psychologička Ivana. Na spestrenie dní na ortopedickom oddelení mi požičala z domu svoj prenosný televízor. Obaja boli pre mňa ako energetický nápoj. Vďaka Bohu, títo dvaja Jeho služobníci boli so mnou v kontakte prostredníctvom povzbudivých pohľadníc a listov v čase, keď som opäť nastúpila na liečebný pobyt do Luže. V pozdravoch boli okrem iného aj tieto povzbudivé slová:
Boh Ti dal veľmi pekný a úprimný úsmev. Pokús sa ho okolo seba rozdávať, ako dar dobrej nálady. Bude Ti slúžiť zároveň aj ako zbraň proti neprajníkom. Tvoja Ivana.

Z Listu od Gaba:
Danka, Boh Ti nechal časť mozgu plne funkčnú. Nauč sa ju využívať naplno. Nauč sa písať na písacom stroji, hoci len jedným prstom. Zoberiem Ťa za svoju sekretárku…

Nestala som sa jeho sekretárkou. Jedným prstom som sa ale písať naučila. Nielen na písacom stroji, ale aj na počítači. Začala som písať, a tým som sa dostala až k tebe, aby som mohla byť s Pánovou pomocou tvojim pomyselným energetickým nápojom – Red Bullom, ktorý ti možno dodá nie len krídla, ale aj chuť do života. Prípadne byť účinným Red Bullom iným ľuďom.

Share: